Потребують допомоги

Які щеплення треба робити при ПІД?


Передмова

У цьому буклеті представлені загальні вказівки щодо вакцинації пацієнтів, які хворіють первинними імунодефіцитами.


Первинні імунодефіцити (ПІД) — це широка група рідкісних (орфанних) захворювань, викликана дефектами складових імунної системи. Частіше за все ПІД діагностують у дітей, проте вони можуть проявлятися і у дорослому. Більшість із них спричинені спадковими генетичними порушеннями імунної системи.


В нормі імунна система сприяє захисту організму від інфекційних захворювань, викликаних різними мікроорганізмами: бактеріями, вірусами чи грибками. Оскільки імунна система у пацієнтів з ПІД змінена, вони є більш схильними до інфекцій, ніж інші люди.


В імунній системі виділяється дві підсистеми: вроджений (неспецифічний) і набутий (специфічний) імунітет.

 1. Вроджена імунна система присутня у людини з народження і забезпечує найпершу лінію захисту від багатьох відомих мікроорганізмів.
 2. Набута імунна система забезпечує специфічну імунну реакцію на кожен новий чужорідний мікроорганізм в організмі (антиген) і запам’ятовує збудника. Система швидко реагує у разі повторного виявлення відповідного антигена в організмі. Активний імунітет формується природним шляхом або шляхом вакцинації.

Велика кількість пацієнтів, хворих на ПІД, отримують замісну терапію імуноглобулінами (Ig), яка покращує захист від інфекцій (пасивний імунітет), забезпечуючи нормальні рівні антитіл. Крім того, можуть призначатися лікарські засоби для лікування і попередження інфекцій, викликаних бактеріями (антибіотики), вірусами (противірусні препарати) чи грибками (протигрибкові засоби). У разі призначення відповідних лікарських засобів важливо суворо дотримуватися вказівок лікаря.


Більшості пацієнтів, які хворіють на ПІД та отримують замісну терапію імуноглобулінами, вакцинація не потрібна. Проте вакцинація потрібна в наступних випадках:

 1. у рамках програм планової вакцинації дітей;
 2. при високій ймовірності приєднання вторинної інфекції;
 3. у разі поїздки за кордон.

Рекомендації будуть індивідуальними для кожного пацієнта, тому перед проходженням будь-якої вакцинації слід обов’язково проконсультуватися з лікарем.Перелік деяких загальновживаних скорочень:

 БЦЖ  Бацила Кальметта-Герена
 ХГХ  Гранульоматозна хвороба, зчеплена з Х-хромосомою
 АКДП  Адсорбована кашлюково-дифтерійно-правцева вакцина
 Hib  Інфекція Haemophilus influenzae типу B
 ВПЛ  Вірус папіломи людини
 Ig  Імуноглобулін (антитіло)
 ІПВ  Інактивована поліомієлітна вакцина
 ДАЛ  Дефіцит адгезії лейкоцитів
 МЗЛ  Маннозо-зв’язуючий лектин
 КПК  Вакцина проти кору, паротиту і краснухи
 ОПВ  Оральна поліомієлітна вакцина
 ПІД  Первинні імунодефіцити
 ТКІД  Тяжкий комбінований імунодефіцит
 ВВВ  Вакцина проти вітряної віспи
 СВО  Синдром Віскотта-Олдріча


Вакцинація і вакцини

Вакцинація (або імунізація) — введення вакцини, яка містить спеціально ослаблений збудник інфекції. Вона сприяє виробленню імунною системою антитіл та Т-клітин, які забезпечують захист при повторному інфікуванні цим збудником (набутий імунітет).

Вакцини виготовляються з мертвих (інактивованих) або певним чином змінених (ослаблених) мікроорганізмів, які схожі на звичайні бактерії або віруси, але більше не здатні спричинити хворобу. Атенуйовані вакцини також називають живими вакцинами. Просимо звернути увагу, що пацієнтам з деякими ПІД не можна призначати живі ослаблені вакцини, оскільки це може призвести до розвитку інфекційних захворювань у них.


До живих ослаблених вакцин проти вірусів належать:

 1. вакцина проти ротавірусної інфекції
 2. оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ)
 3. вакцина проти кору, паротиту і краснухи (КПК)
 4. вакцина проти вітряної віспи (ВВВ)
 5. інтраназальна вакцина проти грипу
 6. вакцина проти жовтої лихоманки.

Єдина жива ослаблена вакцина, яка широко застосовується в календарі щеплень — це БЦЖ.


Живі ослаблені вакцини протипоказані більшості пацієнтів, хворих на ПІД.ДВакцинація дітей та вакцинація перед поїздками


Програми планової вакцинації дітей в різних країнах можуть відрізнятися, однак, як правило, передбачають щеплення проти наступних контрольованих дитячих інфекцій:

 1. дифтерія
 2. правець
 3. поліомієліт
 4. кашлюк (судомний кашель)
 5. менінгіт, обумовлений гемофільною інфекцією типу Б (Hib)
 6. пневмококів та деякі види менінгококів
 7. вакцина проти ротавірусної інфекції
 8. вітряна віспа
 9. кір
 10. епідемічний паротит (свинка)
 11. краснуха
 12. вірусний гепатит В

Дітям, у яких виявлено ПІД, не слід вводити живі ослаблені вакцини у рамках програм вакцинації дітей. Проте, існують деякі види ПІД, при яких введення таких вакцин є безпечним для дітей. Обговоріть це питання з лікарем, і він порадить, які щеплення будуть безпечними для дитини.


Ми нашим пацієнтам рекомендуємо щеплюватись максимально, якщо сподіваємось хоча б на якусь відповідь на вакцини.


Замісна терапія імуноглобулінами може не забезпечувати належного захисту від інфекцій, які видозмінюються з кожним роком (наприклад, грип), оскільки вірогідно, що збір донорської плазми проводився до зміни форми вірусу.


У пацієнтів з ПІД дозволяється подорожувати за кордон, проте слід вживати певних запобіжних заходів. Перед поїздкою обговоріть ваші плани з лікарем, який проконсультує вас з питань безпеки і необхідної вакцинації. Більшості пацієнтів слід утримуватися від поїздок до країн з високим ризиком інфікування.


До інфекцій, пов’язаних з поїздками і характерних для певної країни, які не входять до програм планової вакцинації дітей у всіх країнах, належать:

 1. тиф
 2. холера
 3. гепатит А
 4. гепатит В
 5. жовта лихоманка
 6. сказ
 7. японський енцефаліт
 8. кліщовий енцефаліт


Завантажити документ повністю

Ви можете поділитися цією інформацією з друзями в соц мережах

Copyright© 2016 | Компания Аz-Design